Sokan Rubint Rékát látva csak arra tudnak gondolni, hogy ez csakis valami beteges párosítás lehet, azonban a mozgás a terhesség alatt egyáltalán nem ördögtől való. Ahhoz viszont, hogy reálisan nézzük ezt a problémát, először is két fő csoportra kell bontani a kismamákat. Az egyik csoport az, aki huzamosabb ideje rendszeresen edz, a másik pedig az, aki ezelőtt semmilyen edzést nem látogatott, vagy csak héba-hóba, de most úgy érzi, eljött az ideje egy kis edzésnek, hogy mégse hízzon annyit a terhesség alatt.
Először az edzett mamákról: Sokan úgy gondolják, hogy a sportnak túlságosan is megterhelő vagy akár káros is lehet a magzatra, ez viszont azért így nem igaz. Ha eddig is rendszeresen edzettél, akkor ezután sem szabad abbahagyni, főképp az első trimeszterben egyáltalán nem kell változtatni az edzési szokásokon. A testedben már javában zajlanak a változások, a baba viszont még nagyon pici. Az viszont az egész terhesség alatt igaz, hogy figyelni kell a test és a pici minden jelzésére, és megálljt kell parancsolni, ha egy kicsit is rosszul érzed magad. A második trimeszterben már más a helyzet, érdemes kicsit csökkenteni az edzések mennyiségét és erősségét, mert ahogy változik a tested és haladsz előre a terhességben, az energiáidat is összpontosítanod kell. Persze ismerek olyan edzőt, aki a 9. hónapig tartott órát, ezért szerintem ez is egyénfüggő. Illetve az is lényeges, hogy folyamatosan konzultálj a szülész- nőgyógyászoddal, hogy biztosan ne essen baja egyikőtöknek sem. Emellett, ha eddig még nem használtál, akkor szerezz be egy pulzusmérő órát, így biztos, hogy egyik edzésen sem terheled túl magad.
Aki még nem edzett: Sok ismerőstől hallottam már, hogy juj, most, hogy terhes vagyok elkezdek edzeni, hogy ne hízzak annyit (és még lehet, hogy fogyózok is!). Az dicséretes dolog, ha valaki többet szeretne tenni a babája és a saját egészségéért, de nem biztos, hogy ennek az a módja, hogy kemény edzésekkel sanyargatja magát. Edzeni viszont célszerű, de akkor mit? Szerencsére rengeteg helyen tartanak kismama tornát, aminek az a lényege, hogy azokat az izomcsoportokat dolgoztassa meg, mozgassa át, amire a terhesség alatt fokozottan szükség van. Az ilyen órákon (ami általában rövidebb, mint egy óra) lazító és légzőgyakorlatokat is tanulnak a kismamák. Edzett anyukák figyelem: edzettebb ismerősöktől hallottam, hogy ezek a tornák nekik egyáltalán nem megterhelőek, sőt, a nincs értelme kifejezést is hallottam már. Aki viszont csak most akar egy kis mozgásba kezdeni, annak mindenképpen ajánlott. A klasszikusnak számító kismamatorna mellett vannak szuper kismamajóga órák is, ahol többnyire a lazításon és a légzéstechnikán van a hangsúly, de mentálisan is sokat segíthetnek a szülésfelkészítésben. Ez viszont már edzettebb anyuciknak is ajánlott.
A víz: szuper közeg, mert végre nem érzed magad nehéznek, azonban a nagy fertőzésveszély miatt alaposan meg kell gondolni. Persze az ízületi terhelés minimális, és javul a vérkeringés is.
De mi szól a terhesség alatti torna mellett?
A növekvő testsúly miatt növekszik a terhelés a gerincen, a lábakon, az ízületeken, a tornával ezek pedig mind javíthatóak. Ahogy nő a baba, a levegővétel is nehezebb, így a mozgás abban is segíthet, hogy oxigénben dúsabb levegőt juttassunk a tüdőnkbe.
A legközhelyesebb mondatot pedig most sem szeretném kihagyni: csökkenti a stresszt, megelőzhető vele a terhességi depresszió.
A terhesség alatti mozgás kockázata:
Ha nem megfelelő elővigyázatossággal és odafigyeléssel mozogsz a babavárás hónapjai alatt, a következő problémák kockázata állhat fenn.
Vetélés, görcsök, fejfájás, szédülés, megkeményedett has, koraszülés.
Mivel mindenki más és más, így minden esetben konzultálj az orvosoddal, így biztos, hogy egyikőtöknek sem esik baja.
Ja, apukákra pedig külön figyeljetek, ők se hagyják el magukat a 9 hónap alatt! :)